Home / Grammar / Lesson 1
A+ R A-

Քերականություն 1

Լինեմ – to be


Verbs 'to be' եմ, լինեմ,եղանիմ

 

Present

Aorist

sg

pl

sg

pl

sg

pl

1

եմ

եմք

լինիմ

եղանիմ

եղէ

եղեաք

2

ես

էք

….

….

եղեր

եղէք

3

է

են

….

….

եղեւ

եղեն

Imperfect

Aorist Subjunctive

sg

pl

sg

pl

1

էի

էաք

լինէի

եղանէի

լիցուք

եղէց

եղիցուք

2

էիր

էիք

….

….

լիցիս

լիջիք

եղիցիս

եղիջիք

3

էր

էին

….

….

լիցի

լիցին

եղիցի

եղիցին

Present Subjunctive

Imperatives

1

իցեմ

իցեմք

լինիցիմ

եղանիցիմ

ե՛ր

է՛ք

լե՛ր

լերու՛ք

2

իցես

իցէք

..

..

3

իցէ

իցեն

..

..

եղիջի՛ր

եղիջի՛ք

Prohibitive

Participles

sg

pl

sg

pl

մի՛ լինիր

մի՛ լինիք

մի՛ եղանիր

մի՛ եղանիք

Past:

լեալ եղեալ


casus telefon
casus teleon
casus telefon